Úsztatott technológiával fektetett padlók esetében, így a laminált padlónál is az aljzat és a padló közé tetszőleges vagy az aljzat és fűtéstechnológiának megfelelő alátétfóliát kell fektetni.
Ebben a fejezetben nem foglalkozunk a párazárással, de annyit megemlítünk, hogy az első réteg általában a párazáró fólia (nem minden esetben), és erre helyezzük az alátétfóliát. Fontos, hogy a párazáró fólia igazi PE fólia legyen és ne egy átlagos létrázható festőfólia.
Az alátétfólia szerepe, hogy védje a padló alját a sérüléstől, lépészajt csillapítson, hőszigeteljen és egyes esetekben akár szintet is ki tudjon egyenlíteni.
A laminált padló gyártók általában az aljzatnál egy méteren belül, maximum 3 mm felületi kagylósodást, egyenetlenséget engednek meg. Ha ezt az értéket meghaladja az aljzat "hullámosodása" abban az esetben a garancia érvényét veszti. Természetesen értve ez alatt, hogy a padló ennek köszönhetően sérül meg. A sérülés általában nem az összefüggő járófelületen jelentkezik, tehát a panel közepén, hanem a klikkrendszereknél vagy annak szoros környezetében, így a panel sarkainál.
A "hullámos" talajnál összekapcsolt padló alatt nincs támasz, így a járásra az folyamatosan lebeg és mozog. Ezt a mozgást hosszú távon nem biztos, hogy a laminált termék alakváltozás vagy törés/repedés nélkül ki fogja bírni. Az alátétfóliát azért is szükséges alkalmazni, hogy ezeket a felületi egyenetlenségeket, kagylósodásokat kitöltse. Így ad biztonságos támaszt a padlónknak.
Az alátéteknek számos formája létezik, de általánosan elmondható, hogy két csoporttal állunk szemben. Az egyik típusba a padlófűtésre fektethető alátétek tartoznak, míg másik csoportjuk a padlófűtéssel nem rendelkező aljzatokra tehető alátétek.
Padlófűtésre csak olyan vékony, perforált kialakítással bíró XPS lemezt vagy tekercses alátétet lehet fektetni, amit a gyártó külön ezekhez a vizes fűtési rendszerekhez engedélyez! Az ilyen padlófűtés alátét a hőre tágul és a perforált nyílásokon keresztül a hő akadálymentesen áramlik a padló felszíne felé.
Természetesen azt is tudni kell, hogy a laminált padlót kikapcsolt fűtési felületre szabad fektetni, majd a felfűtést a szabályoknak megfelelően kell elvégezni. A laminált parketta csak vizes fűtési rendszereken alkalmazható és 28 foknál nem lehet magasabb a fűtési érték. A melegvíz hőmérséklete nem haladhatja meg a 48-50 Celsius fokot.
Elmondható, hogy egy kereskedésben az alátétfóliák kiajánlása az alap polietilén zártcellás habfóliával kezdődik. Nevezhetjük habszivacsnak is ezt az alátét fajtát. Már 2 mm vastagságtól megvásárolható, de ezt nem javasoljuk. A 3 milliméterben meghatározott aljzategyenetlenségnél a 2 mm vastagság nem sok védelmet fog a padlónak biztosítani. Tehát ezt a vastagságot csak a szigorúan egyenes aljzatoknál szabad alkalmazni. Javasoljuk a minimum 3 mm vastag habfólia alkalmazását ott, ahol az igénybevétel és a padlón történő forgalom nem túl nagy. Ezek a termékek alakvesztők, így a padlót hosszú távon nem fogja megvédeni a károsodástól!
Az alátétek 3 és 5 mm vastag XPS-ből vagy farost alapú lemezekből vásárolhatók meg. Sűrűségük 30-250 kg/m3 között mozog. A termék 3-5 mm rendszerekben érhető el. Egyik legfőbb tulajdonságuk, hogy víztaszítók és a felületi vastagságuknak és sűrűségüknek köszönhetően az aljzatban található 1-3 mm szinteltérést ki tudják egyenlíteni.
A 3 mm vastag XPS-t közepes igénybevétel esetén, míg az 5 mm vastag alátétet magasabb igénybevétel esetén javasoljuk. Hangszigetelő képességgel is rendelkezik a lemez, melynek értéke 15-20 dB. Mindez nem lépészaj csillapítást jelent, hanem a hang lefele történő áramlását csökkenti. Tehát a padlóval burkolt helyiség alatti térbe fog kevesebb zaj érkezni.
Lerakásnál érdemes figyelmet fordítani arra, hogy a padló úsztatásával merőleges irányba fektessük le a lemezeket. Ezáltal csökkentjük a mozgásból eredő elmozdulásokat és stabilabb is lesz a rendszerünk.
Lépteink alatt két irányban terjed a hang, lefelé és felfelé. Ezért két különböző hangszigetelésről kell beszéljünk. A lefelé és felfelé történő hangszigeteléshez kaphatók speciális alátétek. Lefelé történő hangszigetelő lap lehet a Quick-Step Transit Sound speciális terméke. A felfelé történő kopogás által keltett zajt pedig a Silent Walk termék képes elnyelni a legjobban. Akinek ezek a szempontok fontosak, azoknak javasoljuk a fenti speciális alátétek alkalmazását!